poniedziałek, 11 lipca 2011

jak dbac o zeby?

Jak dbać o zęby?

Autorem artykułu jest Praktyczne porady



Większość z nas o własnych zębach przypomina sobie niestety dopiero wtedy, kiedy zaczynają nas boleć, a więc w momencie, kiedy mamy już namacalny dowód zaniedbania ich higieny.

Najważniejszym elementem higieny jamy ustnej jest oczywiście jej mycie. Do tego celu używać powinniśmy szczoteczki miękkiej lub średniej; niewskazane jest stosowanie twardego włosia, bo podrażnia dziąsła. Możemy sięgnąć zarówno po wersję elektryczną, jak i „klasyczną”, bo parametry szczoteczki w gruncie rzeczy nie mają znaczenia. Liczy się przede wszystkim częstotliwość i technika mycia zębów. Niezbędnym minimum jest sięgnięcie po szczoteczkę dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Szczotkowanie powinno trwać przynajmniej trzy minuty.

Zalecenia stomatologów

Większość stomatologów zaleca jednak, by myć zęby po każdym, nawet najmniejszym posiłku, zwłaszcza gdy spożywamy produkty słodkie i lepkie. Jeśli nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów po jedzeniu dobrze jest przynajmniej sięgnąć po gumę do żucia, pamiętając jednak, by nie zawierała ona cukru.

Najlepszą i najmniej szkodliwą dla naszych dziąseł i szkliwa techniką jest mycie ruchem okrężnym, bez silnego nacisku na zęby. Przynajmniej raz dziennie powinniśmy także używać nici dentystycznych, a po ich użyciu także płynu do płukania ust. W kwestii wyboru pasty do zębów kierować powinniśmy się naszymi indywidualnymi potrzebami. Zęby nadwrażliwe wymagają szczególnej troski, stąd też należy szczotkować je przy użyciu past do tego właśnie typu przeznaczonych.

Palacze, o ile nie mają przeciwwskazań w postaci odsłoniętych szyjek lub nadwrażliwych dziąseł powinni stosować pasty wybielające, a osoby ze skłonnością do osadzania się kamienia te, które zapobiegają jego występowaniu. Palaczom polecamy wybielanie zębów.

Profilaktyka w domowym zaciszu to najważniejszy aspekt dbania o zęby, nie należy jednak zapominać o kontrolnych wizytach u dentysty. Pomaga to wykryć zmiany w strukturze zęba w na tyle wczesnej fazie, by leczenie trwało krótko i bezboleśnie. Dorośli powinni odwiedzać gabinet stomatologiczny raz na sześć miesięcy, z kolei dzieci częściej – co cztery.

---

Kliknika Stomatologiczna K2 Dental
Implanty Gdańsk - Zapraszamy.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

leczenie kanalowe

Leczenie kanałowe

Autorem artykułu jest Praktyczne porady



Leczenie kanałowe jest zabiegiem, który dla niektórych jest ostatnią deską ratunku przed koniecznością całkowitego wyrwania zęba. Polega na leczeniu, nieodwracalnego niestety, zapalenia miazgi zęba poprzez usunięcie miazgi z kanałów i komory zębowej oraz wypełnieniu jej odpowiednim materiałem.

Leczenie kanałowe odbywa się w znieczuleniu miejscowym, gdyż ból, jaki by temu towarzyszył jest niewyobrażalny. Ząb włącznie z korzeniem zostaje najpierw oczyszczony z chorobowo zmienionej miazgi. Kolejno następuje dezynfekcja i wypełnienie chorego zęba odpowiednią substancją. Leczenie może zakończyć się zwykle podczas jednej wizyty dentysty, który wypełniając chory ząb, zapobiega dostawaniu się do jego wnętrza bakterii, które mogą powodować próchnicę i szybsze niszczenie zęba.

Jeśli jednak bólowi zęba towarzyszą także stany ropne, które obejmują powierzchnię wokół zęba lub też cysty, należy się przygotować na długotrwałe leczenie. Stomatolog nie może zaleczyć chorego zęba przed wcześniejszym uporaniem się ze stanami zapalnymi, gdyż może to prowadzić w ostateczności do resekcji takiego zęba. W takim przypadku konieczne jest zatem przyjmowanie przez określony czas antybiotyków, które mają za zadanie usunięcie stanu zapalnego.

Przed samym zabiegiem kanałowego leczenia koniecznie dentysta powinien nas skierować na wykonanie zdjęcia radiologicznego. Pozwoli to ocenić stan tkanek wokół zęba, ilość i długość kanałów zębowych a także dobrać w zależności od wykrytych zmian odpowiednią metodę leczenia. Po wykonaniu kanałowego leczenie również istotne jest by powtórzyć zdjęcie, by można było ocenić efekt zabiegu i sprawdzić, czy nie jest jednak konieczne poprawienie czegoś.

Po wyleczeniu zęba, jego zewnętrza część musi zostać odbudowana, aby do jego wnętrza nie miały możliwości wnikać bakterie odpowiedzialne za choroby zębów. Jeśli nie zostanie to wykonane w odpowiednich warunkach z niezachowaniem sterylności wokół miejsca, może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych zmian około zębowych.

Czasami ząb jest jednak tak zniszczony, że samo wypełnienie go odpowiednią substancją nie wystarcza. Wtedy stosuje się tak zwane ćwieki albo wkręty w celu wzmocnienia leczonego zęba. Na sam koniec, korona zostaje odtworzona wypełnieniem kompozytowym, porcelanowym lub innym w zależności od tego, jaką zwykle wybierze pacjent.

Zabieg kanałowego leczenie w przypadku małych zmian chorobowych może być wykonywany bez znieczulenia, całkowicie bezboleśnie. Jednak w przypadku głębokich ubytków z dodatkowo występującymi zakażeniami, konieczne jest niestety znieczulenie.

---

Więcej artykułów na temat chorób zębów przeczytasz na stronie http://chorobyzebow.pl/

Jeśli potrzebujesz usług stomatologicznych, polecamy Leczenie Kanałowe Gdańsk


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

czy sztoczeka elektryczna jest lepsza?

Czy szczoteczka elektryczna jest lepsza?

Autorem artykułu jest Praktyczne porady



Która szczoteczka do zębów jest lepsza? Jest to pytanie, które zadaje sobie każdy, kto w odpowiedni sposób chce zadbać o zdrowie swoich zębów. Odpowiedź na nie okazuje się jednak banalna.

Nie ma praktycznie różnicy pomiędzy szczoteczką elektryczną a szczoteczką zwykłą, ważne jest jaką techniką myjemy zęby.

Jeśli szczotkujemy zęby odpowiednio, używamy past z fluorem, nici dentystycznych i płukanek, zmiana szczoteczki na elektryczną nie jest konieczna. Może to być dobre rozwiązanie dla praktycznych, niektórzy sądzą, że dla leniwych. Szczoteczka elektryczna wykona bowiem całe zadanie za nas w sytuacji, gdy używając zwykłej musimy się jednak trochę natrudzić by dokładnie wyszorować wszystkie miejsca. Odpowiednie szotkowanie zębów zapobiega powstawaniu próchnicy, która w późniejszym stadium może być leczona poprzez leczenie kanałowe.

Co może wydawać się plusem szczoteczek elektrycznych, to ich kształt i rozmiary. Ze względy na małą główkę są w stanie bez problemu dostać się w te miejsca, które dla szczoteczki zwykłej są trudno dostępne. Mowa tu głównie o położeniu siódemek i ósemek. Utrzymanie ich prawidłowej higieny jest bardzo ważne ze względu na ich właściwości.

Spotkać można także opinie osób, które odradzają używanie szczoteczek elektrycznych ponieważ według nich znacznie szybciej pojawia się wtedy próchnica i inne choroby zębów. Nic bardziej mylnego. Wszystko zależy od techniki, jaką szczotkujemy zęby. Jeśli wykonujemy tez zabieg nieumiejętnie, nawet szczoteczka elektryczna nic tu nie zdziała.

Na korzyść szczoteczek zwykłych przemawia także ich cena. Nie ma co ukrywać, są znacznie tańsze niż szczoteczki elektryczne. Odpowiednie jej używanie tak samo dobrze chroni jamę ustną jak w przypadku używania szczoteczek elektrycznych.

Niektórzy dentyści spierają się w osądach, która ze szczoteczek jest lepsza. Nie trudno się domyśleć, że szczoteczki elektryczne wykonują znacznie więcej obrotów, ruchów niż szczoteczki zwykłe, zatem na pewno troszkę przyśpieszyć można na pewno proces usunięcia kamienia nazębnego. Zwłaszcza szczoteczki do zębów, których główki wykonują ruchy oscylacyjno-rotacyjne osiągają znacznie lepsze efekty w niwelowaniu płytki nazębnej i poprawie stanu dziąseł. Istotne jest jednak, aby regularnie szczotkować zęby po każdym posiłku.

Porady dentysty, co do wyboru rodzaju szczoteczki do zębów na pewno powinny zasięgnąć osoby, które mają problemy nie tylko z samymi zębami, ale także z dziąsłami, czy też noszące aparaty lub korony. W tym wypadku istotne jest, aby szczoteczka, jakie się używa nie powodowała więcej szkód niż pożytku.

Wybór szczoteczki jest jednak zwykle kwestią indywidualnych preferencji osób, które będą z nich korzystać. Owszem, można zasięgnąć opinii lekarza-dentysty, ale nie musi ona być koniecznie wyznacznikiem naszego wyboru.

---

Potrzebujesz pomocy denstystycznej? Stomatolog Gdańsk - z kliniki stomatologicznej, będzie Ci pomocny. W ofercie gabinetów stomatologicznych w Gdańsku znajdziesz również RTG zębów Gdańsk.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl